11.Fjordský kůň
Popis a charakteristika
Jedná se o koně silného, otužilého, nenáročného a tvrdého. Jeho povaha je mírná, ale i tvrdohlavá. Vyniká jistým krokem, snadno a neúnavně překonává velké vzdálenosti a to všechno s minimálním přídělem potravy. Je nejšťastnější, když je chován ve svém přirozeném prostředí, tedy na volné pastvě. Koně se těší pevnému zdraví a dlouhověkosti.
Fjordský kůň má mnohé znaky ponyho, ale je vyšší. Hlava je malá, zcela typická pro poníky. Krk je silný a svalnatý, obzvláště vyniká při zastřihnutí hřívy. Hříva je vzpřímená, hrubá a stejně jako ocas má stříbřitou barvu s černými pruhy, ostatně i proto se hříva zastřihuje - aby pruhy vynikly. Tmavé žíně uprostřed by měly přečnívat nad světlými, tmavé se tedy zastřihují do výšky 10ti cm a světlé by měly být kratší. Nohy jsou kratší a silné - můžeme spatřit i tmavé zebrování s rousy. Kopyta jsou velmi tvrdá, což je památka na těžký terén skandinávského pobřeží. Srst je zbarvena různými odstíny plavé po výrazně žlutou a od čela až po ocas se táhne černý úhoří pruh - proto fjord tolik připomíná původního divokého koně Převalského. Je v podstatě jediným domestikovaným plemenem, které si uchovalo původní divoké zbarvení. Nejrozšířenějším zbarvením je hnědý plavák. Srst je velmi hustá, přizpůsobena tvrdým norským zimám. Kohoutková výška dospělých koní bývá 130 - 147 cm, ale předkové bývali nižší.
Využití
Fjord je velmi všestranný kůň, který se rychle učí. Dnes jsou nejvíce používáni v zemědělství a v České republice hlavně v lesnictví při přibližování dřeva. Jelikož mají také výborný orientační smysl a netrpí strachem z přírodních překážek, používají se jako jezdečtí koně pro agroturistiku, i když mají tvrdší klus. Dobrých výsledků dosahuje díky své obratnosti také ve vozatajských soutěžích. Díky jejich povaze jsou také velice oblíbení jako jezdečtí rodinní koně. V poslední době se chov fjordů rozšířil z Evropy do celého světa. V Norsku, na západním pobřeží Vestenlanden je stále fjordský kůň chován polodivokým způsobem. Dle evropské úmluvy získalo Norsko zodpovědnost za chov, ochranu a rozvoj fjordského koně. Norští chovatelé si dali za cíl, že by rádi zachovali všestrannost a charakter plemene, který se po staletí příliš nezměnil.
Zajímavost
Obyvatelé Skandinávie si již po staletí předávají vikingskou legendu o Slapenirovi. Slapenir byl fjordský hřebec, který patřil vládci bohů - Odinovi. Když je Slapenir odpočinutý a v klidu nosí svého pána po obloze - venku je krásné a slunečné počasí. Pokud se ale hřebec vzpíná a má paličatou a vzpurnou náladu, řičí a bije kopyty do země - venku zuří bouře a blesky prý nejsou nic jiného, než jiskry od hřebcových podkov... :3*